Zasada Działania Piecyka

Zasada Działania Piecyka

Jak działa kominek Stovax i jak wybrać odpowiedni rodzaj kominka?

Zasada działania kominka
Nowoczesne modele są dostępne są w wielu różnych rozmiarach, wzorach i kształtach. Szczegółowe funkcje kominków Stovax zostały określone na stronach wraz z indywidualnym opisem produktów, przy czym obejmują one standardowo kurtynę gorącego powietrza, wiele kominków jest wyposażonych w system czystego spalania z dopływem powietrza wtórnego, niektóre mają funkcję dopływu powietrza zewnętrznego, a inne zintegrowany zasobnik ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.

Poniżej zostały omówione podstawowe funkcje kominków Stovax:

Powietrze Pierwotne

Jest to powietrze zasysane przez kominek, zwykle na niższym poziomie w celu utrzymania spalania paliw stałych. Powietrze pierwotne jest doprowadzane przez regulatory w przedniej części kominka, które zapewniają regulację ilości powietrza wprowadzanego do komory paleniska i tym samym regulację intensywności spalania oraz mocy grzewczej.

Powietrze pierwotne stanowi podstawowy sposób regulacji kominka opalanego paliwami kopalnymi i może być stosowane do rozpalenia drewna, przy czym nie jest ono zwykle stosowane w modelach opalanych drewnem po prawidłowym rozpaleniu polan.

Kurtyna Gorącego Powietrza

Kurtyna wykorzystuje odpowiednio umieszczone otwory wentylacyjne do zasysania chłodnego powietrza z pomieszczenia, które jest następnie ogrzewane i doprowadzane na powierzchnię szyby wewnątrz kominka. Funkcja ta zapewnia utrzymanie szyby w czystości i poprawia estetykę urządzenia grzewczego.

Powietrze systemu stanowi podstawowy sposób regulacji spalania drewna w piecykach i może być w niewielkim zakresie użyte w przypadku spalania paliw kopalnianych w celu zachowania czystości szyby.

Powietrze Konwekcyjne

Jeżeli kominek jest wyposażony w system powietrza konwekcyjnego, chłodne powietrze z pomieszczenia jest zasysane do komory konwekcyjnej, gdzie jest ogrzewane i odprowadzane z powrotem do pomieszczenia. Podnoszenie gorącego powietrza powoduje zasysanie zimnego powietrza w trybie ciągłego przepływu, zapewniając jeszcze większą wydajność ogrzewania.

Niektóre modele marki Stovax są wyposażone w wentylator elektryczny usprawniający proces konwekcji i zapewniający szybsze nagrzewanie pomieszczeń.

flames

System Czystego Spalania

Wprowadzenie wstępnie ogrzanego powietrza wtórnego w odpowiednim punkcie komory paleniska ułatwia dopalanie węglowodorów, które mogą być zawarte w dymie. Proces czystego spalania pozwala na znaczne zwiększenie wydajności spalania piecyka i redukcję ilości niespalonych związków usuwanych przez komin. Zapewnia to dodatkowe ograniczenie kosztów eksploatacyjnych i paliwa, jak również większą estetykę pracy urządzenia.

Powietrze Zewnętrzne

Kominki wielopaliwowe i opalane drewnem o mocy powyżej 5 kW wymagają dostarczenia dodatkowego powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane. Funkcja doprowadzenia powietrza zewnętrznego umożliwia doprowadzenie powietrza bezpośrednio spoza budynku, a nie przez kratki wentylacyjne w pomieszczeniu, eliminując przeciągi i zapewniając jeszcze wyższą sprawność ogrzewania.

Kominki z Boilerem

Kominek z zasobnikiem ciepłej wody jest przeznaczony do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz zasilania centralnego ogrzewania. Liczba i rozmiar możliwych do podłączenia grzejników zależy od mocy grzewczej danego modelu.

Można również podłączyć kilka urządzeń grzewczych do systemu centralnego ogrzewania domu. Połączony system może obejmować urządzenia gazowe, olejowe, ogrzewanie podłogowe, regulatory elektroniczne, panele słoneczne zapewniające znaczne oszczędności kosztów eksploatacyjnych i zakupu paliw oraz ograniczające zależność od jednego źródła ogrzewania.

W obu przypadkach zalecane jest skonsultowanie wyboru urządzenia z autoryzowanym sprzedawcą lub specjalistą ds.ogrzewania.

Różnica pomiędzy Kominkiem Wielopaliwowym a Opalanym drewnem

Drewno spala się optymalnie na warstwie popiołu z doprowadzeniem powietrza spalania od góry, tak więc wersje opalane drewnem mają płaskie palenisko bez popielnika.

Kominki wielopaliwowe posiadają ruszt zapewniający wydajne spalanie paliw kopalnych, są również wyposażone w kurtynę goącego powietrza, zapewniającą optymalne warunki spalania drewna. Ruszt umożliwia także usunięcie popiołu ze spalania paliw bezdymnych, antracytu lub brykietu torfowego do popielnika, co zapewnia stały przepływ powietrza pierwotnego przez palenisko i optymalne warunki spalania.

Kominki Wielopaliwowe marki Stovax mogą być wyposażone w wewnętrzną lub zewnętrzną regulację rusztu.

Dodatkowe informacje o rozpalaniu ognia..

Wybór Odpowiedniego Rodzaju Kominka

Przed wyborem piecyka należy skorzystać z pomocy autoryzowanego sprzedawcy produktów Stovax. Podstawowe czynniki wyboru rodzaju kominka:stockton 5

  • Stylistyka i estetyka
  • Moc grzewcza wymagana dla ogrzewanego pomieszczenia
  • Rodzaj paliwa – wielopaliwowe lub na drewno
  • Czy kominek ma służyć do ogrzewania wody?
  • Czy czyste spalanie, kurtyna powietrza i wydajność są istotne?
  • Czy wymagane jest czyste spalanie w obszarze kontroli zadymienia?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą ograniczyć wybór do urządzenia idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb. Wyszukiwarka produktów dostępna na stronie ułatwi wybór właściwego modelu.